Home staging – sprzedaj swoje mieszkanie szybciej i w lepszej cenie

Deweloper i biuro nieruchomości – najlepszy duet
6 czerwca, 2017
Wybór działki budowlanej krok po kroku
6 czerwca, 2017

Home staging – sprzedaj swoje mieszkanie szybciej i w lepszej cenie

Co sprawia, że jedne mieszkania sprzedają się szybciej, a inne wolniej? Jak zachęcić Klienta do zakupu konkretnej nieruchomości? Czy pierwsze wrażenie ma istotny wpływ na decyzję konsumencką? Zapewne takie pytania zadawała sobie ponad 40 lat temu pewna agentka nieruchomości. Nazywała się Barbara Schwarz i stworzyła ona technikę aranżacji domów na sprzedaż nazywaną dziś na całym świecie – home staging. W USA home staging stosowany jest przez biura nieruchomości już od lat siedemdziesiątych. W Polsce technika ta dopiero kiełkuje, ale zdobywa co raz większą popularność w branży nieruchomości.

Czym jest home staging? Techniką sprzedażową, formą marketingu, czy może metodą aranżacji nieruchomości. Generalnie rzecz biorąc home staging zgrabnie łączy te wszystkie elementy, a ogólna definicja home staging opisuje tą technikę jako formę przygotowania nieruchomości do sprzedaży bądź do wynajmu. To dlaczego warto stosować home staging najlepiej obrazują statystyki. Jak wskazują badania przeprowadzone w USA home staging skraca czas sprzedaży nieruchomości o prawie 40% i zwiększa realną wartość nieruchomości o 10%. Imponujące prawda? Tym bardziej, że godzina konsultacji z home stagerem w Polsce kosztuje około 200 złotych, a cena mieszkania może wzrosnąć z 200 000 na 220 000 tys. złotych. Chyba nie musimy Cię już przekonywać, ze home staging to opłacalna inwestycja.

Home staging – historia

Źródeł home staging należy się doszukiwać w działalności Barbary Schwarz. Jako agenta nieruchomości rozpoczęła badania na początku lat siedemdziesiątych zeszłego wieku. Zauważyła, że nawet najmniejsza zmiana aranżacji mieszkania może wpłynąć na decyzję o zakupie. Barbara Schwarz zaczęła samodzielnie przygotowywać nieruchomości do sprzedaży. I w ten sposób powstał home staging, czyli technika aranżacji mieszkań pod sprzedaż lub wynajem. A dlaczego potencjał tej techniki jest tak silny? Dlatego, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W chwili gdy uda nam się zaczarować potencjalnego Klienta podczas prezentacji mieszkania, możemy być w 100% pewni, że kupi od daną nieruchomość bez wahania. Większość konsumentów podejmuje decyzję o zakupie impulsywnie. Bodźcem do zakupu jest wygląd produktu, a nawet zapach. Celem techniki home staging jest właśnie wywołanie pozytywnego pierwszego wrażenia. A stąd już tylko mały krok do zakupu nieruchomości.

Jak home staging kształtuje się na całym świecie?

W USA, kolebce home staging, praktycznie większość mieszkań wystawianych na sprzedaż jest przygotowana przez profesjonalnych home stagerów. Jednak tamtejszy rynek nieruchomości znacznie różni się od europejskich standardów i procedur. W Wielkiej Brytanii home staging nazywany jest także jako property presentation lub property styling. Na wyspach ludzie również chętnie korzystają z home staging, choć częściej to rozwiązanie jest wykorzystywane przez biura nieruchomości, niż przez prywatnych inwestorów. A jak home staging wygląda w Polsce? Należy zaznaczyć, ze w naszym kraju home staging dopiero zaczyna być popularny. Najczęściej z usług profesjonalnych home stagerów korzystają deweloperzy z dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, czy też Wrocław. Ale jak już wspominaliśmy, to dopiero początek. Być może za kilka lat home staging będzie u nas tak popularny jak w USA.

Technika home staging

Home staging, jako technika dekoracji nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu stawia w centrum samego Klienta. To pod potrzeby Klienta urządzane są nieruchomości. Z tego względu profesjonalny home stager aranżuje mieszkanie na sprzedaż nie pod siebie, ale pod wybraną grupę docelową. Musi się on wykazać nie tylko umiejętnościami technicznymi, ale także podstawową znajomością zachowań psychologicznych.

Home staging nie polega wyłącznie na posprzątaniu nieruchomości, czy umyciu okien. Sięga on dużo dalej. Technika home staging koncentruje się na zmianie układu pomieszczeń, na odświeżeniu aranżacji, oraz na takich elementach jak zapach i muzyka w nieruchomości.

Profesjonalny home stager dba o odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń i o optyczne powiększenie przestrzeni. W tym celu najczęściej maluje się mieszkania na jasne, przyjazne kolory, a nowoczesną stylizację podkreśla się dekoracjami i świeżymi kwiatami. Mieszkania po home staging prezentują się o wiele lepiej na zdjęciach, nie mówiąc już o prezentacji nieruchomości na sprzedaż.

Home staging to opłacalna inwestycja dla osób sprzedających własną nieruchomość, jak i dla biur nieruchomości, które liczą na większe zyski. Spora liczba osób kupujących mieszkania kieruje się wewnętrznym impulsem i pierwszym wrażeniem. Home staging uderza właśnie w te dwie strefy. Jeśli chcesz sprzedaż swoje mieszkanie z zyskiem, koniecznie skorzystaj  porad profesjonalnego home stagera.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok