Wybór działki budowlanej krok po kroku

Home staging – sprzedaj swoje mieszkanie szybciej i w lepszej cenie
6 czerwca, 2017
Wynajem krótkoterminowy – co warto wiedzieć
6 czerwca, 2017

Wybór działki budowlanej krok po kroku

Własny domek jednorodzinny na działce z ogródkiem to marzenie wielu Polaków. Co raz to wyższe zarobki w Polsce powodują, że to marzenie staje się co raz bardziej realne. Poszukujemy działek budowlanych w korzystnych cenach, dobrej lokalizacji i w dzielnicach odpowiednich dla rodzin z dziećmi. W tym celu przeglądamy wiele ofert, kształtując już zawczasu w wyobraźni nasz idealny dom. Jednakże marzenia to jedno, a rzeczywistość drugie. Na początku poszukiwań działki idealnej jesteśmy często zaskakiwani całkowitym kosztem inwestycji budowlanej. A przecież wydatki miały być dużo mniejsze.

Wybór działki budowlanej to trudny proces. Dodatkowo w podejmowaniu decyzji ogranicza nas miejscowy plan zagospodarowania i normy prawne dotyczące chociażby odległości nieruchomości od sąsiedniej posesji. Byliśmy świadkami wielu sytuacji, kiedy osoby nie korzystające z usług agenta nieruchomości, zdecydowały się na zakup konkretnej działki budowlanej bez namysł, czego efektem była rosnąca lawina problemów związanych z chociażby uzbrojeniem działki, niepotrzebnymi opłatami za służebność drogi dojazdowej, czy z dostosowaniem gruntu do standardów budowlanych.

Z doświadczenia wiemy, że wcześniejsze zapoznanie się z procedurą zakupu działki budowlanej, może obniżyć koszty inwestycji. Dlatego też radzimy Tobie skorzystanie z wskazówek dotyczących wyboru działki budowlanej, opracowanych przez nasze biuro nieruchomości. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej działki, zawsze możesz poradzić się naszego agenta nieruchomości. Być może jego analiza zaoszczędzi Tobie wielu problemów.

Nie myśl o domu – myśl o działce!

Nie chcemy Wam powiedzieć, ze macie zrezygnować z marzeń o wyglądzie swojego domu. Chcemy Wam jedynie podpowiedzieć, że ustalenie projektu domu przez zakupem działki może bardzo utrudnić ten proces. Dlaczego? Dlatego, że ograniczenia w wyborze nie dotyczą domu, lecz samej działki budowlanej. Możemy skorzystać z wielu projektów, ale kształtu, ani wymiarów działki nie da się od tak zmienić. Działki budowlane na sprzedaż posiadają pewne ograniczenia prawne i wielkościowe, których czasami nie można po prostu przeskoczyć. Dlatego też zanim skoncentrujecie się na kompletnym wyglądzie posesji, najpierw wybierzcie najlepszą z możliwych działkę budowlaną.

Uzbrojenie działki, czyli jak nie kupić kota w worku

Zazwyczaj ceny działek nieuzbrojonych są dużo niższe niż ceny działek podłączonych do mediów. Jednak przeglądając oferty działek budowlanych na pierwszy rzut oka nie jesteś w stanie stwierdzić, czy działka jest uzbrojona, czy też nie. Dodatkowo osoby chcące jak najszybciej pozbyć się danej nieruchomości, celowo nie informują w ofercie o fakcie, że działka nie jest wyposażona chociaż w podstawowe media. A w momencie podpisania umowy sprzedaży działki problem ten przechodzi na Ciebie. Czasami możliwość zakupu działki bez mediów to atrakcyjne rozwiązanie. Działka kosztuje mniej, a koszty jej uzbrojenia, w porównaniu do cen uzbrojonych działek w tej lokalizacji, wcale nie są takie wysokie. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy dowiadujesz się, że koszty podłączenia działki do mediów przewyższają Twój budżet. Pamiętaj, nie daj się nabrać na oferty oszustów i prąd zakupem nieruchomości sprawdź ile będzie Ciebie kosztowało ewentualne przyłączenie działki do prądu, kanalizacji i wodociągu.

Działka budowlana a droga dojazdowa?

Jeśli uważasz, że każda działka budowlana posiada niczym nieograniczoną drogę dojazdową, oznacza to, że jesteś w wielkim błędzie. Jak się okazuje nie wszystko jest takie, jakie powinno być. Zdarza się że konkretna działka nie ma publicznej drogi dojazdowej. Ty jako właściciel, aby dojechać do swojej nieruchomości, musisz przejechać po prywatnej drodze, należącej do sąsiada. Oczywiście generuje to dodatkowe koszty, gdyż tzw. służebność czyli udostępnienie drogi dojazdowej do danej posesji jest zazwyczaj odpłatne. Przecież nikt nie odda Ci prywatnego terenu za darmo. Chcąc kupić daną działką budowlaną przejdź się do właściwego urzędu i sprawdź, czy jest ona obciążona cudzymi prawami. Jeśli tak, będziesz musiał korzystać z prawa służebności na zasadach ogólnych. Dodatkowo sprawdź też miejscowy plan zagospodarowania terenu. Być może nie daleko Twojej działki ma w przyszłości powstać duży kompleks sportowo-rekreacyjny, co z pewnością nie jest dla Ciebie dobrą wiadomością.

Działki budowlane w okolicach Torunia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Co raz więcej osób rezygnuje z życia w mieście, na rzecz spokojnej wsi, gdzie ceny działek są dużo niższe niż nieruchomości w centrum miasta.  Jeżeli marzysz o  kupnie działki budowlanej w atrakcyjnej cenie i dobrej lokalizacji, koniecznie skorzystaj z pomocy agenta nieruchomości, który przeszuka dla Ciebie tysiące ofert i wybierze te skrojone na miarę Twoich potrzeb. Nasze biuro nieruchomości jest do Twojej dyspozycji.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok