Wynajem krótkoterminowy – co warto wiedzieć

Wybór działki budowlanej krok po kroku
6 czerwca, 2017
Mieszkanie dla studenta - warto?
Czy warto wynajmować mieszkanie studentom?
11 listopada, 2017

Wynajem krótkoterminowy – co warto wiedzieć

Myślałeś kiedyś o opcji wynajmowania swojego mieszkania/domu na krótki okres czasu? Dla wielu takie rozwiązanie okazało się nie tylko szansą na poznanie nowych ludzi, ale także na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Wynajem krótkoterminowy to co raz bardziej popularna opcja wakacyjna. Szczególnie cenią ją sobie podróżnicy, którzy zamiast spania w luksusowych hotelach, chcą lepiej poznać lokalną kulturę, jedzenie i oczywiście lokalnych mieszkańców.

Pierwszym portalem, który podbił rynek wynajmu krótkoterminowego jest airbnb. Na tej stronie rejestrują się właściciele mieszkań, którzy chcą odpłatnie wynająć swoje lokum na krótki okres czasu. Społeczność airbnb (nie tylko osób wynajmujących, ale także korzystających) rośnie w błyskawicznym tempie. Wynajem krótkoterminowy jest doskonałą alternatywą dla standardowych opcji noclegowych. Tylko jak w dobie nowoczesnych hoteli i wymyślnych apartamentów z wynajmu krótkoterminowego uczynić sposób na dodatkowe zarobki?

Zobacz jak to robią inni!

Lista gospodarzy na airbnb powiększa się z dnia na dzień. Niektórzy oferują standardowe apartamenty na wynajem krótkoterminowy. Inni zadziwiają nas swoją fantazją. Chcesz wynająć szkocki zamek na wakacje? Nic trudnego! A może spodoba Ci się odrestaurowany młyn w Santorini? Wynajem krótkoterminowy może być ciekawym pomysłem na spędzenie wakacji w szalonym miejscu. O to musi zadbać gospodarz. Na przykład jednym z najchętniej wynajmowanych mieszkań na krótki termin jest domek na drzewie w Atlancie. Kolejnym zaskakującym pomysłem na wynajem krótkoterminowy jest domek w kształcie gniazda, zawieszony kilka metrów na ziemią. Jeszcze bardziej pomysłową opcją na wynajem krótkoterminowy jest przerobiony autobus szkolny znajdujący się na farmie w Kalifornii. Oczywiście, aby wynająć swoje mieszkanie na wakacje nie musisz absolutnie nic w nim zmieniać. Jednak jak się okazuje odrobina fantazji do najlepszy sposób na przyciągnięcie klientów.

Jak dużo zarobisz na wynajmie krótkoterminowym?

Zarobki z wynajmu krótkoterminowego uzależnione są od kilku czynników – lokalizacji, wielkości nieruchomości, pomysłowości w jej urządzeniu, a także standardu wykończenia.  Według przeprowadzonych badań z wynajmu krótkoterminowego najchętniej korzystają turyści. Zaraz po nich na drugim miejscu znajdują się osoby będące w podróży służbowej. Wiedząc to możesz określić swoją grupę docelową, czyli grupę osób do której będzie skierowana oferta wynajmu krótkoterminowego. W Polsce najpopularniejsze miasta według serwisu airbnb to Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto, czyli miasta kulturowo-biznesowe. Jednak warto pomyśleć także o miejscach niszowych, gdzie rzadko kto oferuje wynajem krótkoterminowy.

Statystycznie rzecz biorąc wynajmując mieszkanie krótkoterminowo możesz zyskać do 14 tysięcy złotych więcej w ciągu roku, w porównaniu do wynajmu długoterminowego. W większych miastach (takich jak np. Warszawa) ceny za wynajem pokoju w hotelu kształtują się średnio w przedziale od 60 do 120 złotych. Z kolei wynajęcie całego mieszkania na dobę kosztuje już około 200 złotych. Przeglądając oferty osób wynajmujących mieszkania na airbnb, można w łatwy sposób określić cenę wynajmu krótkoterminowego własnej nieruchomości. Przeciętnie wynajem mieszkania w Warszawie na jedną dobę to koszt wynoszący około 120 złotych. Kalkulacja jest prosta. Jeśli uda Ci się wynająć krótkoterminowo mieszkanie przez przynajmniej połowę roku, zyskasz aż 21 000 złotych. Wynajem krótkoterminowy to bardzo opłacalne rozwiązanie.

Jak rozliczać wynajem krótkoterminowy?

Jak się okazuje problemy z interpretacją podatkową dotykają także strefy wynajmu krótkoterminowego. Specjaliści od prawa podatkowego toczą burzliwe dyskusje na temat tego, czy wynajem krótkoterminowy traktować jako tradycyjną formę działalności gospodarczej, czy też nie. Jeśli konieczne okazało by się rozliczanie zysków z wynajmu krótkoterminowego na zasadach ogólnych, wówczas stawka podatku wynosiłaby od 18 do 32%. Jednak wiele osób wynajmujących mieszkania na krótki okres czasu korzysta z luki prawnej, która umożliwia im rozliczanie wynajmuj krótkoterminowego na zasadach ryczałtu, co zmniejsza stawkę podatku radykalnie, bo aż do 8,5 %.

Wynajem krótkoterminowy sposobem na dodatkowe oszczędności? Jak najbardziej tak. Wynajem krótkoterminowy oprócz oczywistych korzyści finansowych oferuje nam jednak o wiele więcej. Nowych znajomych, nowe doświadczenia i możliwość poszerzenia swoich perspektyw. A to już jest bezcenne.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok